Menu Zamknij

System dozoru elektronicznego – szansa na odbycie kary poza zakładem karnym

Pandemia Koronawirusa spowodowała wiele zmian w otaczającym nas świecie. Nie tylko dotknęła naszej sfery prywatnej, ale wywołała znaczące zmiany także w systemie prawnym. Jedną z istotnych modyfikacji, która przyniosła tarcza antykryzysowa jest objęcie możliwością ubiegania się o wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Dotyczy to osób skazanych karą do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dotychczas ustawodawca przewidywał możliwość udzielenia skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Dotyczy to sytuacji, w których orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności nie przekraczała jednego roku.

Przepis ten ma zastosowanie także do skazanych, którym wymierzono dwie lub więcej niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazani mają odbyć kolejno – nieprzekraczających w sumie jednego roku i sześciu miesięcy.

Pamiętaj, sama wysokość kary nie wystarczy na skorzystanie z tego systemu.

Jakie są zatem warunki odbywania kary w SDE?

– o karze już wspomnieliśmy, nie może łącznie przekraczać 1 roku i 6 miesięcy;

– jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary oraz jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym,

– skazany musi spełniać warunki techniczne, czyli odbierać sygnał z nadajnika,

– skazany musi posiadać stałe miejsce pobytu,

– jeśli skazany zamieszkuje w miejscu wskazanym do odbywania kary z innymi dorosłymi osobami, powinien uzyskać ich zgodę na piśmie;

Zezwolenie na odbywanie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego można udzielić także skazanemu, wobec którego orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Warto wspomnieć, że osoby uprzednio skazane na karę pozbawienia wolności mogą skorzystać z odbycia kolejnej kary pozbawienia wolności w SDE, jednak takie skazanie może przytrafić się im uprzednio tylko jeden raz. Wielokrotni recydywiści nie mogą skorzystać z przychylności ustawodawcy.

Na czym dokładnie polega System Dozoru Elektronicznego i w jaki sposób odbywa się karę?

Zamiast przebywać w zakładzie karnym, skazany zobowiązuje się do przebywania we wskazanym sądowi miejscu zamieszkaniu. Skazany będzie mógł opuszczać mieszkanie tylko w ściśle ustalonych godzinach i w określonym celu: np. do pracy, sklepu, Kościoła.

W okresie odbywania kary w SDE, skazanemu zakłada się na kostkę lub nadgarstek specjalny nadajnik przypominający wyglądem zegarek. Nadajnik będzie wysyłał sygnał do odbiornika, który zostanie umieszczony w miejscu odbywania kary przez skazanego. Jeśli odbiornik odnotuje sygnał, oznaczać będzie, że skazany przebywa w miejscu zamieszkania. Natomiast gdy taki sygnał zostanie utracony, poczytywać to będzie można za oddaleniem się skazanego od miejsca odbywania kary.

Techniczne wymagania

Przed udzieleniem zezwolenia na odbywanie kary w SDE, pracownicy podmiotu dozorującego analizują, czy w mieszkaniu skazanego istnieją wymagane warunki techniczne. Przede wszystkim sprawdzają czy miejsce to jest podłączone do sieci elektrycznej i czy posiada odpowiedni sygnał telefonii komórkowej, konieczny do prawidłowej pracy urządzenia rejestrującego.

Zgoda dorosłych osób wspólnie zamieszkujących ze skazanym

Osoba ubiegająca się o uzyskanie zgody na odbycie kary w SDE zobligowana jest do uzyskania i przedstawienia sądowi penitencjarnemu pisemnej zgody wszystkich osób dorosłych, które wspólnie z nią zamieszkują na wykonywanie kary w taki sposób. Jest to jeden z kluczowych warunków by organ podejmujący decyzję udzielił zezwolenia.

SDE, a warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary?

Dobra wiadomość dla skazanych, którzy uzyskali zgodę na odbywania kary w SDE. Po odbyciu połowy kary w tym trybie, skazany może ubiegać się ze zwolnienia z odbywania reszty kary. Należy w tej sprawie złożyć do sądu stosowny wniosek.

Co powinien zawierać wniosek o SDE?

Wniosek o udzielenie skazanemu zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego powinien zawierać:

– dane skazanego, w tym numer telefonu kontaktowego, e-mail skazanego,

– oznaczenie sądu I instancji, który wydał wyrok skazujący oraz dokładną sygnaturę akt sprawy,

– pisemną zgodę wszystkich pełnoletnich osób, które będą zamieszkiwać wspólnie z osobą ubiegającą się o SDE,

– uzasadnienie, które wykaże, że wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego będzie wystarczające do osiągnięcia celów kary, a względy bezpieczeństwa czy stopień demoralizacji skazanego nie przemawiają za jego osadzeniem w zakładzie karnym,

– dokładne określenie przez skazanego ile godzin w ciągu poszczególnego dnia tygodnia będzie on przebywał poza miejscem zamieszkania. Jest to niezwykle istotne, bowiem przekroczenie wskazanych ilości może spowodować odwołanie przez sąd penitencjarny dalszego stosowania tej kary w SDE i osadzenie skazanego w zakładzie karnym. 

Kto może wystąpić z wnioskiem o SDE ?

Z wnioskiem o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności 
w systemie dozoru elektronicznego może wystąpić do sądu penitencjarnego: 
– skazany, 
– jego obrońca, 
– prokurator, 
– sądowy kurator zawodowy, 
– dyrektor zakładu karnego, (gdy skazany przebywa w zakładzie karnym).

Ważne! – wnioski nie mogą być składane przez członków rodziny skazanego

Jeśli chcesz złożyć wniosek o odbywanie kary w SDE, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Kancelaria adwokacka oferuje profesjonalne usługi prawne w zakresie prawa karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.




Enter Captcha Here :