Menu Zamknij

Wypadek komunikacyjny – jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu w postępowaniu karnym

Data 6 maja została uznana przez Komisję Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyznaczenie tej daty przez Komisję było sposobem na uwrażliwienie mieszkańców Unii Europejskiej na kwestię bezpieczeństwa na drogach. Dotyczy to zarówno użytkowników pojazdów mechanicznych, jak i pieszych i rowerzystów.

Z polskich policyjnych statystyk wynika, że w roku 2020 do Policji zgłoszono 23 540 wypadków komunikacyjnych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.

W porównaniu z rokiem 2018, kiedy to miały miejsce 31 674 wypadki, liczba ta spadła o 8 134 wypadki (-25,7%), a w porównaniu z 2019 rokiem, w którym zanotowano 30 288 wypadków, liczba ta spadła o 6 748 wypadków (-22,3%).

Patrząc na powyższe statystyki, można bezsprzecznie stwierdzić, że z roku na rok tendencja jest spadkowa. Jednak nadal ilość wypadków drogowych notowanych przez Policję jest przerażająco wysoka.

Dzisiejszy artykuł rozpoczyna cykl związany z wypadkami komunikacyjnymi. W tej publikacji, omówimy kilka sposobów na dochodzenie roszczeń związanych z wypadkami drogowymi w postępowaniu karnym.

Pokrzywdzony – czyli kto?

W procesie karnym, pokrzywdzony to taka osoba, która na skutek zdarzenia drogowego doznała obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia na okres powyżej 7 dni. Może to być także rodzina pokrzywdzonego, który na skutek wypadku komunikacyjnego zmarł.

Ustawodawca w art. 46 i 47 kodeksu karnego przewidział dla pokrzywdzonego 3 opcje zaspokojenia się w procesie karnym: naprawienie szkody, zadośćuczynienie i nawiązka.

Obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienie

Sąd może nałożyć na oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości albo w części wyrządzonej przestępstwem szkody lub może orzec na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Pokrzywdzony może domagać się zaspokojenia pełnego lub częściowego od oskarżonego. Należy jednak ustalić, czy na datę toczenia się postępowania karnego możemy oszacować szkody wywołane wypadkiem drogowym oraz możliwości płatnicze sprawcy. Trzeba także mieć na uwadze, że w procesie karnym sąd nie zasądza na rzecz pokrzywdzonego renty. Takie roszczenie należy dochodzić odrębnie w procesie cywilnym. Z tego względu warto sięgnąć po pomoc dobrego adwokata.

Jeżeli orzeczenie obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego.  Może ona sięgać nawet do 200 000 złotych. W razie śmierci pokrzywdzonego w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa, ustanawia się nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie, gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.

Nawiązka obligatoryjna

Ustawodawca przewidział 4 rodzaje przestępstw i 2 szczególne okoliczności, w których orzeka na rzecz pokrzywdzonego obowiązkową nawiązkę:

– art. 173 kodeku karnego – sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

– art. 174 kodeksu karnego – sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym,

– art. 177 kodeksu karnego – spowodowanie wypadku w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym,

– art. 355 kodeksu karnego – spowodowanie wypadku przez żołnierza w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym,

– jeżeli sprawca był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

– jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Nawiązka może być orzeczona w wysokości co najmniej 10 000 zł!

W szczególnie uzasadnionych okolicznościach. Jeśli wysokość nawiązki spowodowałaby dla sprawcy uszczerbek dla niezbędnego utrzymania siebie lub rodziny. Sąd może także wymierzyć nawiązkę w mniejszej wysokości jeżeli sprawca pojednał się z pokrzywdzonym, .

Ważne jest, że orzeczenie w wyroku karnym o odszkodowaniu lub zadośćuczynieniu albo nawiązce na rzecz pokrzywdzonego, nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia na drodze postępowania cywilnego. Na ten temat napiszemy w kolejnym cyklu artykułów poświęconych tematyce wypadków drogowych.

Wypadek komunikacyjny a pomoc prawna

Kancelaria świadczy profesjonalne usługi prawne w zakresie wypadków komunikacyjnych oraz dochodzenia z ich tytułu odszkodowań w Nowym Sączu i Małopolsce.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.




Enter Captcha Here :