Menu Zamknij

Jazda w stanie nietrzeźwości vs jazda po użyciu – praktyczne uwagi

Dokonując analizy policyjnych statystyk, można dojść do zaskakującego wniosku, że przez okres ostatnich 10 lat, ilość wszczętych postępowań związanych z prowadzeniem pojazdów w stanie nietrzeźwości w Polsce znacząco spadła. Jeszcze w 2010 roku było ich około 138 tysięcy, dla porównania w 2020 roku wyniosła ona nieco ponad 51 tysięcy. Statystyki te potwierdzają rosnącą rozwagę na drogach i jest to niewątpliwie powód do dumy. Jednak nadal temat jazdy po alkoholu dotyka sporą ilość polskich kierowców.

Kiedy kierowca decyduje się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nieważne czy ma to miejsce bezpośrednio po konsumpcji, czy też dzień po zakrapianej imprezie. Musi on liczyć się konsekwencjami w postaci surowych kar, w tym karą pozbawienia wolności. 

To ile wypijemy będzie mieć znaczenie!

Badanie mające na celu ustalenie zawartości alkoholu w organizmie można przeprowadzić poprzez analizę wydychanego powietrza lub analizę krwi.

Jeżeli stężenie alkoholu w jednym decymetrze sześciennym wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg (od 0,2 do 0,5 promila we krwi), mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu tj. z wykroczeniem uregulowanym w art. 87 kodeksu wykroczeń

Kierowcy, u którego ilość alkoholu przekracza 0,25 mg w jednym decymetrze sześciennym (0,5 promila we krwi), będzie grozić odpowiedzialność za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości. Reguluje to art. 178 a kodeksu karnego.

To jaki będzie wynik pomiaru ma absolutnie ogromne znaczenie, to ono będzie decydować o rodzaju odpowiedzialności za czyn. Należy być świadomym, że producenci urządzeń pomiarowych zakładają pewien margines błędu pomiarowego. Może mieć to dla kierowcy istotne znaczenie, w szczególności kiedy wyniki badań oscylują na granicy przestępstwa i wykroczenia z tytułu jazdy po alkoholu.

Pamiętaj! Badanie na ustalenie zawartości alkoholu w organizmie, które dokonuje Policja, jest zwykle jedynym dowodem w sprawie ustalenia stanu upojenia kierowcy. Przy założeniu, że urządzenia pomiarowe mogą wykazywać błędy, należy dołożyć wszelkich starań, aby dowód na prowadzenie pojazdu po alkoholu został przeprowadzony w sposób rzetelny.

Jaka odpowiedzialność za wykroczenie?

Przepis artykułu 87 kodeksu wykroczeń zakłada, że za jazdę po alkoholu może podlegać karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W przypadku skazania kierowcę za jazdę po użyciu, sąd orzeka środek karny zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat!

Jaka odpowiedzialność za przestępstwo?

Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przypadku prowadzenia po alkoholu, Sąd wymierza karę w postaci zakazu kierowania pojazdami na okres nie krótszy niż 3 lata!

Co mogę zrobić, aby złagodzić odpowiedzialność?

Po pierwsze skorzystaj z pomocy dobrego prawnika. Nie przystawaj od razu na propozycję organów ścigania, skontaktuj się z Adwokatem. W wielu przypadkach to właśnie pomoc fachowego obrońcy może doprowadzić do złagodzenia wymiaru kary. Dotyczy to także skrócenia zakazu obowiązywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Ponadto, ustawodawca przewidział kilka instrumentów prawnych mających na celu znaczne złagodzenie odpowiedzialności kierowcy. Dotyczy to między innymi warunkowego umorzenia postępowania czy instytucja dobrowolnego poddania się karze. Warto więc skorzystać z odpowiedniej pomocy prawnej i poznać wszelkie możliwości rozwiązania problemu.

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu:

Instytucja ta jest wielkim ukłonem w stosunku do kierowcy. Po pierwsze kierowca nie zostanie skazany i nadal będzie figurował w kartotece karnej jako osoba niekarana. Dodatkowo okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów może być krótszy niż ten przewidziany w przypadku skazania.

Co w przypadku dobrowolnego poddania się karze?

Kiedy z okoliczności sprawy wynika, że prawdopodobieństwo skazania za jazdę po alkoholu na surową karę jest duże i nie można liczyć na warunkowe umorzenie postępowania, warto rozważyć skorzystanie z instytucji dobrowolnego poddania się karze. Daje ona możliwość uzgodnienia z organami procesowymi wymiaru kary i środka karnego adekwatnie do stopnia winy. Innymi słowy, instytucja ta daje możliwości złagodzenia wymiaru kary i środka karnego dla kierowcy.

Jak skrócić orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów?

Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w kodeksie karnym wykonawczym, a dokładnie w przepisie art. 182 a. Zakłada on skrócenie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów po połowie jego wykonania. Dla przykładu, jeżeli sąd orzekł w stosunku do kierowcy środek karny zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, to po upływie przynajmniej 1,5 roku od jego wykonywania, można ubiegać się o jego skrócenie. W takim przypadku można złożyć do sądu stosowny wniosek o założenie tzw. blokady alkoholowej. Jest to specjalne urządzenie badające stan trzeźwości kierowcy. Blokada taka nie pozwala na uruchomienie samochodu, kiedy stężenie alkoholu u kierowcy przekracza dozwolony poziom.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty!

Dzięki wiedzy i doświadczeniu pomagamy naszym Klientom w sprawach związanych z jazdą w nietrzeźwości lub po użyciu. Każdą sprawę traktujemy z najwyższą starannością, dobierając taktykę procesową indywidualnie do Klienta oraz sytuacji w jakiej się znalazł.

Jeśli potrzebujesz prawnej pomocy, niezwłocznie skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.




Enter Captcha Here :