Menu Zamknij

Grzywna w ratach – czy można i czy warto?

Natychmiastowa zapłata prawomocnie zapadłej kary grzywny i kosztów sądowych w sprawach karych może wiązać się zarówno dla skazanego, jak i jego najbliższych z poważnymi dolegliwościami. Po pierwsze, skazany z różnych względów może nie dysponować kwotą pieniędzy, która pozwoliłaby na jednorazowe uiszczenie kary grzywny. Po drugie, nawet jeśli skazany zgromadziłby taką kwotę, to jej jednorazowe uiszczenie może spowodować brak środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych swoich oraz rodziny.

Na tle statystyk sądowych znacząco wyróżnia się ilość wniosków i orzeczeń dotyczących umorzenia, odroczenia oraz rozłożenia na raty kar grzywny lub kosztów sądowych zapadłych w sprawach karnych i wykroczeniowych. 

Wpłynięcie wyroku – co dalej?

Co do zasady, po uprawomocnieniu się wyroku, na mocy którego orzeczono karę grzywny, sprawa zostaje przekazana do postępowania wykonawczego. Sąd wykonawczy, po wpłynięciu wyroku, kieruje do skazanego wezwanie do zapłaty. Udziela mu 30 dni na uregulowanie kary oraz kosztów sądowych. Po upływie wspomnianych 30 dni, jeśli skazany nie ureguluje należności, sprawa zostaje skierowania do postępowania egzekucyjnego. Powoduje to uruchomienie kolejnych kosztów egzekucji komorniczej.

Ustawodawca przewidział sytuację, w której skazany nie uiści natychmiastowo kary grzywny i umożliwił uprawnionemu jej rozłożenie na raty. Artykuł 49 kodeksu karnego wykonawczego pozwala nam na dwie możliwości w zakresie rozłożenia na raty:

– Rozłożenie grzywny na okres 1 roku: jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki,

– Rozłożenie grzywny na 3 lata: W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty?

Po uprawomocnieniu się wyroku, sprawa kierowana jest do wydziału sądu odpowiedzialnego za wykonywanie orzeczeń sądowych. Wydział po wpłynięciu wyroku kieruje do skazanego wezwanie do zapłaty udzielając termin 30 dni na jej uregulowanie. Wniosek o rozłożenie na raty kary grzywny należy złożyć w tym 30 – dniowym terminie. Niemniej jednak, jeśli zostałeś skazany na karę grzywny i już po wydaniu wyroku wiesz, że nie będziesz w stanie ponieść ciężaru jej jednorazowego uiszczenia warto rozważyć natychmiastowe złożenie wniosku o rozłożenie grzywny na raty.

Ile kosztuje wniosek o rozłożenie na raty?

Jeśli po raz pierwszy składasz wniosek do sądu o rozłożenie na raty grzywny, będzie on BEZPŁATNY. Opłata za każdy kolejny wniosek wynosi 2 % wysokości kary grzywny, jednak nie więcej niż 25 złotych.

Jakie dokumenty przygotować?

Sąd, do którego wpłynie wniosek o rozłożenie grzywny na raty, bada jaki jest stan majątkowy i ekonomiczny skazanego. Analizuje dane dotyczące faktycznych zarobków skazanego. Organ poddaje także pod rozwagę sytuację rodzinną, stan zdrowia skazanego i jego najbliższych.

Warto przygotować takie dokumenty jak:

– zaświadczenie o wysokości dochodów, bądź ich braku,

– dokumenty informujące o zaciągniętych kredytach i pożyczkach,

– wyciąg z konta bankowego np. z ostatnich 3 miesięcy,

– dokumentację medyczną skazanego lub jego najbliższych, w szczególności, która potwierdza wysokość kosztów leczenia,

– dokumenty świadczące o wysokości miesięcznych wydatków, nie tylko stricte dotyczących skazanego, ale wszystkich osób, z którymi prowadzi jedno gospodarstwo domowe.

– itp.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości Kancelaria zaprasza do kontaktu. Zachęcamy w szczególności do skorzystania z formularza kontaktowego, dostępnego w zakładce – KONTAKT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.




Enter Captcha Here :