Jeżeli zostałeś zatrzymany i pozbawiony wolności przez organy ścigania, jako osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa to PAMIĘTAJ, że przysługuje Ci szereg praw. O ich istnieniu musisz zostać natychmiast należycie poinformowany i nie można zabraniać Ci z ich korzystać!!!
Zatrzymanie następuje tylko w ściśle określonych sytuacjach:
– jeśli organy ścigania pozostają w uzasadnionym przypuszczeniu, że popełniłeś przestępstwo i istnieje obawa Twojej ucieczki, ukrycia, zacierania śladów, nie można ustalić Twojej tożsamości albo organy mają zamiar prowadzić przeciwko Tobie postępowanie przyspieszone;
Powinieneś zostać natychmiast poinformowany o przyczynach Twojego zatrzymania. Masz prawo domagać się udzielenia Ci takiej informacji, jeżeli to nie nastąpiło.
Masz bezwzględne prawo do niezwłocznego skorzystania z pomocy adwokata. Możesz domagać się kontaktu z adwokatem i bezpośredniej z nim rozmowy. PAMIĘTAJ, że tylko w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, funkcjonariusz może zastrzec, że będzie obecny przy Twojej rozmowie z adwokatem.
W przypadku gdy nie władasz w dostatecznym stopniu językiem polskim, masz prawo do bezpłatnej pomocy tłumacza.
– Jeżeli w trakcie zatrzymania poczułeś się źle, masz prawo otrzymać niezbędną pomoc medyczną. Poinformuj o swoich dolegliwościach zdrowotnych!
Czynności zatrzymania
Z czynności zatrzymania zawsze sporządza się pisemny protokół, którego odpis masz prawo otrzymać. Protokół zawiera datę, godzinę i miejsce zatrzymania, nazwisko funkcjonariusza, który Cię zatrzymał, przyczynę zatrzymania oraz informację o jakie przestępstwo jesteś podejrzewany.
Nikt nie może skłonić Cię do składania oświadczeń. Możesz zachować milczenie, odpowiadać na konkretne pytania i na pytania konkretnych osób, a także nie musisz dowodzić swojej niewinności. To organy procesowe muszą wykazać, że jesteś winny zarzuconego Ci czynu. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej, to Ty decydujesz czy chcesz cokolwiek powiedzieć. Nie daj się zwieść, że milczenie działa na Twoją niekorzyść!
Masz prawo złożyć oświadczenia i masz prawo być wysłuchanym!
PAMIĘTAJ! Można Cię zatrzymać tylko maksymalnie 48 godzin! W tym czasie organy ścigania muszą wystąpić do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie albo Cię zwolnić do domu. Nie pozwól sobie wmówić, że jest inaczej, a więc zwróć uwagę, czy w protokole jest rzeczywista data i godzina Twojego zatrzymania!
Sąd ma kolejne maksymalnie 24 godziny na podjęcie decyzji o zastosowaniu wobec Ciebie tymczasowego aresztowania.
Łącznie, można Cię zatrzymać na maksymalnie 3 dni (72 h), chyba że do tego czasu doręczy się Tobie postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.
O swoim zatrzymaniu masz prawo poinformować:
– osobę przez Ciebie wskazaną,
– rodzinę,
– najbliższych
– pracodawcę,
– szkołę/ uczelnie,
– dowódcę,
Pamiętaj! Informowanie wskazanych przez Ciebie osób jest Twoim uprawnieniem, a nie obowiązkiem!!
Jeśli nie zgadzasz się z powodami zatrzymania, a więc uznasz, że było ono bezzasadne, nielegalne i nieprawidłowe, możesz w terminie 7 dni od daty zatrzymania złożyć ZAŻALENIE do sądu rejonowego miejsca zatrzymania lub prowadzonego postępowania, który niezwłocznie rozpoznaje Twoje zażalenie!
Jeżeli sąd uzna, że Twoje zatrzymanie jest bezzasadne, nielegalne lub nieprawidłowe to zarządzi Twoje natychmiastowe zwolnienie!
Obowiązki zatrzymanego
Jakie ciążą na Tobie obowiązki będąc zatrzymanym:
– musisz poddać się oględzinom ciała i badaniu niepołączonym z naruszeniem Twojego ciała,
– powinieneś wyrazić zgodę na pobranie odcisków Twoich palców,
– musisz wyrazić zgodę na sfotografowanie oraz poddaniu się okazaniu,
– musisz wyrazić zgodę na pobranie przez funkcjonariusza wymazu śluzówki z policzków,
– jeśli badanie przeprowadza pracownik służby zdrowia, musisz wyrazić zgodę na badanie psychologiczne i psychiatryczne oraz niezbędne badanie z dokonaniem zabiegów na ciele, które nie łączą się z zabiegami chirurgicznym i nie zagraża Twojemu zdrowiu!
Pamiętaj! Możesz poprosić, aby badań i oględzin ciała dokonała osoba tej samej płci.
Nasza Kancelaria adwokacka świadczy profesjonalne usługi prawne na terenie Nowego Sącza jak i całej Małopolski, dlatego zachęcamy do kontaktu !